ANASAYFA

Yüksek hizmet kalitesi, hızlı büyüme

Elcab Kablo AŞ, sektörünün en hızlı büyüyen firması. Üretime başladığı 2003 yılında kablo gruplama ile başlayan çalışmalar ardından silikon kablolar ekstruzyonu ve hemen arkasından da silikon profil üretimi ile kuvvetlendi. Elcab Kablo AŞ’nin hedefi ulusal pazarda tanınan ve tercih edilen bir marka olabilmek, uluslararası alanda da rekabet edebilen, bu pazarları iyi takip eden bir firma olabilmek. Teknolojik açıdan verimli şekilde çalışabilen makina parkı ile deneyimli ve bilgili çalışanları ile kurumsal yapıda bir firma olmak ise vizyonunun bir parçası.

Kablo sektöründe 15 yılı aşkın birikime sahip olduklarını ve tecrübeli çalışanları ile üretim yaptıklarını belirten Elcab Kablo AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nejdet Tıskaoğlu, başarılı grafiklerini şöyle özetledi: “Elcab Kablo AŞ, ekibi olarak her zaman müşterilerimizin beklentilerini en öne yerleştirdik. Kısıtlı imkanlarla iş yaptığımız dönemlerde bile, müşterilerimize değer verdiğimizi onlara hissettirdiğimize inanıyoruz ve her zaman da onların beklentileri ile büyüdük, geliştik. Başarımızda önemli bir faktörde, her zaman en iyiler ile çalışma mücadelesi vermiş olmamızdır. Gerek hammaddelerimizde, gerekse servis satın aldığımız yerlerde pahalı da olsa kaliteli olanı tercih ettik. Kuruluşundan geçen kısa süre içerisinde 4 adet VDE sertifikasına sahip, kaliteli silikon kauçuğu ile çalışan, deneyimli elemanları ile farklılık yaratan bir kuruluşuz.”

 

Halojensiz ve silikon kablolar üretmek Elcab için rutin bir proses


Elcab Kablo AŞ, çok farklı özelliklerde tek ve çok damar silikon kablo üretimini başarılı şekilde gerçekleştiriyor. Sadece standart ürünlerde değil, demir çelik tesislerinde, limanlarda, ağır sanayi şartlarında kullanılan, üstün alev ve yangın dayanımı gerektiren şartlar için halojensiz ve siliko kablolar üretmek Elcab için rutin bir proses. Ayrıca çok yüksek sıcaklıklar, yüksek mekanik mukavemet gibi ekstra özel taleplere de cevap verilebiliyor. Üretilen kabloların bir kısmı ise firma bünyesindeki kablo gruplama tesisinde işleniyor. “Kabul etmek lazım ki yeni yerimize yerleşmek firmamızın çehresini de çok değiştirdi” diyen Tıskaoğlu, yeni tesisleri ile performanslarının da arttığını, ihracat faaliyetlerinin de bu tarihten itibaren hızla geliştiğini belirtti.

 

“Sürekli yatırım yapıyoruz”


Kablo gruplamada beyaz eşya başta olmak üzere elektrik, elektronik, otomotiv, makine ve benzeri birçok sektöre hitap eden Elcab, silikon profilleri ile de tekstil, makine, inşaat, mutfak ekipmanları ve benzeri birçok alana ürünlerini sunuyor.

Ürün ve üretiminden emin olan Elcab, artık daha yüksek hedefler için mücadele ediyor. Bu hedeflere ulaşmak için ise firma ortakları organizasyon yapısına, pazarlama stratejilerine ve takım oyununa inanmış durumda. Dönem dönem kendi iç taleplerini bile karşılayamadıklarını vurgulayan Firma Ortağı Refik Balkan, bu yüzden sürekli yatırım halinde olduklarını belirtti. Kendilerine bazı prensipler belirlediklerini kaydeden Balkan, bu prensipleri şöyle özetledi:

 

  • Müşteri portföyünün iyi analiz edilmesi ve müşterilere doğru hizmetin verilmesi. Müşterilerimizin ve pazarın ne beklediğini anlamak bizim için çok önemli. O yüzden elimiz, ayağımız, kulağımız her zaman müşterilerimizdedir.
  • Proaktif pazarlama: Son kullanıcılara sürekli, proaktif pazarlama ile öncelikle teknik destek vermek ve markamıza güven sağlamak hedefimiz. Pazarlama faaliyetlerini broşür, katalog, fuar katılımı, basın bültenleri ile desteklemek, aynı zamanda bire bir kontaklar ile müşterilerimiz ile yakın temasta bulunmak bizim için önemli.
  • Fiyat politikası: Rekabet edebilir fiyat seviyelerini korumak, düzgün, güvenilir ve sürekliliği olan fiyat, iskonto ve vade seviyelerini tutturmak.
  • Ürün çeşitliliği: Geniş bir ürün yelpazesinde müşterilerine ürün sunmak ve onların ihtiyaçlarını karşılayacak ürünler sunmak
  • Organizasyon yapısı: Çalışanlarını ve firma yapısını müşteriye en iyi hizmeti sunmak hedefiyle organize etmek…
  • Müşteri odaklılık: Her türlü proseste son kullanıcıyı ve onun beklentilerini kriter koymak.
  • Sürekli  iyileştirme  ve  mükemmeliyetçilik: Sürekli olarak performansı artırmak, bunu ölçülebilir hale getirmek ve hiç bir zaman bulunulan noktadan tatmin olmayıp daha da ileriye taşımak.
  • Çözüm ortaklığı: Kullanıcılar, toptancılar, tedarikçiler, rakipler ve tüm toplum ile bir bütün olduğumuzu unutmadan, kendimizi herkes için fayda sağlayacak çözümler üzerine odaklamak. Tedarikçilerimizi de kalite olarak da maliyet olarak da en iyiler arasından seçmek.
  • Etik değerler: Tüm çalışmalarımızda ahlaki değerleri korumak ve korutmak.
  • Esneklik: Günün şartlarına hızlı uyabilmek, çevremizin de uyabilmesini sağlamak.

 

Elcab, bu prensipleri ile müşterileri, tedarikçileri, çalışanları ve tüm toplum ile uyumlu, verimli bir gelecek elde edebileceği inancında.