ANASAYFA

Sektörümüzü Dünyaya Tanıtmaya Çalışıyoruz

42 ülkeye ihracat yaparak, sektörümüzü dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz

 

Kablo sektörünün genç ve dinamik firmalarından biri olan Elcab Kablo, yurtiçi ve yurtdışı satış ve pazarlama faaliyetlerine tüm hızıyla devam ediyor. Bugün itibari ile 42 ülkeye ihracat yapan firma ihracat yaptığı ülke sayısını her geçen gün artırıyor. Elcab Kablo Satış Müdürü Ömer Şentürk ile firmaları ve kablo sektörü ile ilgili konuştuk.

 

Ürünlerinizi maddeler misiniz?

 

Pişirici ve ısıtıcı beyaz eşya ev aletleri başta olmak üzere bir çok makine, otomotiv, ekipman, sistem için kablo ve kablo grupları, profil, fırın kapak contaları, sızdırmazlık elemanları, PV kablo üretiyoruz. Entegre tesisimizde fişli şebeke kordonları, baskı kalıplık parçalar, yangın ihbar kabloları, seramikleşen kablolar, yüksek sıcaklık dayanımlı kablolar, silikon, PVC makaron ve profiller üretiyoruz. Ürün portföyümüz çok geniş, bu yüzden sektörümüzün önde gelen firmaları bizi partner olarak görüp ihtiyaçları olan ürün ve hizmetlerde bizden gerçekleştirmemiz için projeler talep ediyorlar. Silikon bazlı ürünler, PVC dahil olmak üzere çok değişik hammaddeler üretiyoruz. Cam elyaf örgülü ürünler de üretim gamımızda yer alıyor.

 

Yurtiçi ve yurtdışı piyasalar ve pazarlarda durum nedir? İç pazar, Avrupa ve komşu ülkeler bazında bir analiz yapabilir misiniz?

 

Yurt içinde dinamik talep devam ediyor. Oturmuş bir pazarımız var ve müşterilerimizle beraber büyüyoruz. Artık daha önemli stratejik ortaklıklar, daha katma değerli projeler ve müşterilerimizin büyümesine katkıda bulunmak odak noktalarımızdır. Avrupa'da ise Orta Avrupa'da bir problem olmamakla beraber Güney Avrupa bize hiç de ümit vermiyor. Bu ülkelerdeki bağlantılarımıza temkinli yaklaşıyoruz. Doğu ve güney komşularımıza ise en kısa süre içerisinde barış ve huzur diliyoruz, umarız oralarda da eski iş tempomuzu ve heyecanı yakalarız. Ama bunun için önce siyasi istikrarın ve güven ortamının sağlanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra Türkiye kablo üretimi konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden birisi oldu. Bunun en iyi örneğini de biz veriyoruz, dünyanın 42 ülkesine ihracat yaparak sektörümüzün dünya ölçeğinde bir sektör olmasına katkıda bulunuyoruz. Elcab Kablo olarak ihracat payımızı her geçen gün artırarak global krizlerde bile fırsat oluşturmayı başarabilmekteyiz.

 

Kabloda yaşanan yeni gelişmeler, yeni ürünler, yeni teknolojiler nelerdir? Kablo sektörü nereye gidiyor?

 

Kablo sektöründe biz kendi adımıza üretim verimliliği artırmak için sürekli yeni çalışmalar yapıyoruz. Kablo ürünleri genelde standartlara göre üretildiği için büyük bir yenilik yakalamak zor. Ama yeni prosesler, yeni teknikler, yeni hammaddeler ile çeşitlenen alanlara hizmet veriyoruz. Mesela yangın ihbar kabloları, solar kablolar, güç ve şebeke kabloları gibi. Kablo sektörü ülkemiz için önemli bir ihracat sektörü olarak ilerliyor. Ama bakır gibi borsada sürekli dalgalanan bir metal ile iş yapmak, ağır finansman yükü, büyük yatırımlar ve en başta da düşük kar marjları işi keyifli olmaktan zaman zaman çıkartıyor. Tüm bunlara rağmen Elcab Kablo yılların deneyimi ve geride bıraktığı gurur verici işlerle her zaman yeni ürün, proses ve teknoloji yaratmaktadır.

 

Kabloda ulusal ve uluslararası rekabeti değerlendirir misiniz?

 

Ulusal rekabete fazla değinmek istemiyoruz, bu konuda kendimiz rakip görmek yerine önümüze ve yolumuza bakıyoruz. Açıkçası teknoloji, bilgi ve üretkenlik olarak önümüzde bir rakip de göremiyoruz. Uluslararası alanda ise sektörümüzde çok deneyimli, geçmişleri uzun yıllara dayanan kurumlar var. Ama biz hızlı, esnek, çalışkan ve verimli tempomuzla onlarla kafa kafaya yarışabiliyoruz. Çünkü artık devir bu tür iş yapamayan kuruluşların ayakta kalmasının zor olduğu bir devir. Karlılık kavramı da artık çok değişti, ama öz kaynakları ve organizasyon yapısı ile Elcab bunları avantaja çevirmekte maharetli bir firmadır