ANASAYFA

Kalite, güvenlik ve yüksek performans

Elcab Kablo AŞ: Kalite, güvenlik ve yüksek  performas

 

Uluslararası kalite standartlarında ürettiği ürünleri ile müşterilerine hizmet veren Elcab Kablo AŞ, ürettiği ürünlerin %40’ını dünyanın farklı kıtalarında yer alan ülkelere ihraçediyor. Elcab Kablo AŞ İhracat Müdürü Hatice Aslandağve Satış Müdürü Ömer Şentürk ile firmaları ve önümüzdeki döneme yönelik hedefleri hakkında konuştuk.

 

Firmanız ve ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz? Ürün çeşitliliği düşünüyor musunuz?

 

Elcab Kablo olarak, 1998 yılından beri silikon kablo,camelyaf kablo, silikon conta, silikon makaron, fişli kablove PVC kablo gibi beyaz eşya üretiminde kullanılan çeşitliürünlerin imalatında faaliyet göstermekteyiz. 7000 m²kapalı alanda kendi yerinde üretim yapan firmamız, gençve dinamik kadrosu ile daima ileriyi hedeflemektedir. Buçerçevede 2005 yılında kalite yönetim sistemi ISOQUARtarafından ISO 9001:2008, ISO 14001:2005 kalite ve REACH, ROSH, EAC, TÜV ile düzenli denetimlerin yapılması suretiyle VDE sertifikasıyla belgelendirilmiştir. Üretim kapasitesinin %40’ını ihraç eden Elcab Kablo, buanlamda standartlara uygun, müşterilerinin istek ve taleplerine dair sunduğu kaliteli ürün, uygun fiyat ve zamanında teslim avantajları ile kaliteden ödün vermeden faaliyetine devam etmektedir. Sektörünün en hızlı büyüyen firması olarak üretime başladığımız günden bugüne ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarınıen üst seviyede karşılayabilmek en büyük hedefimizdir bunedenle müşteri odaklı üretim anlayışımızla hem ihracat yaptığımız hem de iç piyasada hizmet verdiğimiz müşterilerimizin ihtiyaçlarını en iyi seviyede karşılayabilmek adına ürün çeşitliliğinde bulunmak üretim politikamızın temelini oluşturmaktadır.

 

Laboratuarınız, ar-ge çalışmalarınız ve ürün kaliteniz konusunda bilgi verir misiniz?

 

Ürünlerimiz ISO 9001:2008, ISO 14001:2005 standartları ile VDE, CE, TÜV, EAC, ROSH ve REACH ürün kalite belgelerinin sorumlulukları dahilinde, geniş makine parkurlarımızda çağın getirdiği teknolojik gereksinimlere uygun yöntemler kullanılarak üretilmektedir. Üretim süreçlerimizde modern test cihazları kullanılmakta olup ürünlerimiz üretim prosesinin her safhasında ve son kontrol aşamalarında test edilerek gerekli standartlar dâhilinde dokümantasyon ve raporlamaları yapılmaktadır. Ar-ge yatırımlarının ürün kalitesinde artış yaratacağının ve ürün yapısının geliştirilmesi için ürüne katma değer katacağının bilincinde olan firmamız bu nedenle bu alanda daimi faaliyette bulunmakta, göstermiş olduğu etkin başarı ve performansı neticesinde global olarak rekabet eden, sanayinin ihtiyaçlarına ekonomik çözümler üreten, müşteri memnuniyeti odaklı kalite anlayışı ile ana sanayiciler için tercih edilen bir tedarikçi konumunda bulunmaktadır.

 

Rusya ve Amerika, Türk kablo sektörü açısından önemli pazarlar mıdır? Firma olarak bu ülkelere ihracat yapıyor musunuz (düşünüyor musunuz?)

 

Elcab Kablo olarak, ürünlerimizi, iç piyasada hizmet verdiğimiz önde gelen firmaların yanı sıra İngiltere, Almanya, Yunanistan, Romanya, Ukrayna, Rusya, Polonya, Bulgaristan, Norveç, Çek Cumhuriyeti, İspanya, İran, Suudi Arabistan, Mısır, Ekvador, Peru, Kolombiya, Dubai,Suriye, İtalya, Tunus, Ürdün, Lübnan, Cezayir, Fas gibidünyanın birçok ülkesine ihraç etmekteyiz. İhracat ülkehacmini geniş bir yelpazede tutmayı ve üretmiş olduğu ürünleri dünyanın dört bir yanına kaliteden ödün vermeden uygun fiyat ve zamanında teslim avantajlarıyla ulaştırıp, müşterilerinin istek ve taleplerini karşılamayı hedefedinmiş bir firma olarak, içinde bulunduğumuz Türk kablo sektörü açısından Rusya ve Amerika pazarlarının sonderece önemli bir noktada olduğunun farkındalığı içerisinde olup bu ülkelerdeki mevcut müşterilerimize müşteri memnuniyeti odaklı kalite anlayışı ile hizmet etmekte vemevcut müşterilerimizin yanı sıra fuar, pazar araştırması ve müşteri ziyaretleri kanalıyla bu pazarlardaki ihracat oranımızı daha üst seviyelere çekmeyi hedeflemekteyiz.

 

2015 için büyüme hedefiniz nedir?

 

Kurulduğu günden bugüne, kaliteden ödün vermede nmüşteri memnuniyeti odaklı faaliyet gerçekleştiren firmamız, 2015 yılında da bu çizgide yoluna devam edip, kaliteli ürün ve hizmeti daha ucuz maliyetle, hatasız ve zamanında optimum kaynak ve avantajla müşterilerine teminedip çalışanlarının eğitim seviyesini arttırarak üretim prosesinde sürekli iyileştirme ve gelişim içinde olacaktır.Yapılan ar-ge çalışmaları, kalite politikaları ve çağımızın getirdiği teknolojik gelişimlerin üretim prosesine uygulayarak global olarak rekabet edebilen, içinde bulunduğu sektörün ihtiyaçlarına ekonomik çözümler üreten, uluslararası ve yerli standartlara uygun üretim yapan, müşteri talep ve isteklerini önemseyen ve sürekli yenilik ve gelişim içinde olan, kalite, inovasyon ve rekabette öncü birfirma olarak 2015 yılında da kurulduğumuz günden bugüne her geçen yıl arttığımız büyüme ve gelişme ivmesini yükseltmeyi hedeflemekteyiz.

 

Türk kablo sektörünü üretim kapasite ve kalitesi ile satış pazarlama etkinliği açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Elcab Kablo olarak bir üründe olmazsa olmaz ilkeler olan güvenlik, performans ve kullanım kolaylığı gibi özellikleri üretim politikamızın temel hedefleri arasında bulundurmaktayız. Bunun yanı sıra üretim kapasitesini artırarak daha çok ürün elde edip hem iç hem de dış piyasada gerek fuar gerek çeşitli pazar araştırmaları ve gerekse müşteri ziyaretleri ile mevcut müşterilerinin yanı sıra daha çok firmaya ulaşmayı hedef edinmiş olan firmamız bunu gerçekleştirirken mevcut kalite politikalarını takip ederek hareket etmeyi ve kaliteden ödün vermeden gelişmeyi prensip haline getirmiştir. Türk kablo sektörünü üretim kapasite ve kalitesi ile satış pazarlama etkinliği açısından değerlendirdiğimizde ise maalesef ki sadece sektörel bazda değil genel anlamda çoğu firmanın üretim kapasitesini arttırırken maliyetleri en aza indirmek ve tedarik sürelerini yakalayabilmek için ürün kalitesinden feragat ettiğini veya kapasite artırımına gidildiği halde atıl kapasite ile çalışıp bu durumun maliyete yansıması neticesinde haksız fiyat artışına gittiğini görmekteyiz. Asıl olan yüksek kapasite ile kaliteli üretim yapıp uygun etkin ve verimli pazarlama stratejileriyle müşterilere zamanında hizmet verebilmektedir. Elcab Kablo olarak üretim faaliyetimizebu stratejilerin ışığında gerçekleştirmekteyiz. Elcab Kablo AŞ olarak, müşteri odaklı bir bakış açısıyla kaliteli üretim, zamanında teslim, çalışanlarımızın eğitim seviyesini yükselterek sürekli iyileştirme ve gelişim içinde olmak temel politikamızdır.