ANASAYFA

Güney Afrika’daki Fabrikamızda da Aynı Kalitede Üretim Yapıyoruz

Güney Afrika’daki Fabrikamızda da Aynı Kalitede Üretim Yapıyoruz
 

Kablo sektöründe yaptığı yatırımlar, ürün ve hizmet kalitesi ile adından söz ettiren Elcab Kablo, Türkiye’deki başarılı çalışmalarını Güney Afrika’da kurduğu fabrikasında da devam ettiriyor. Elcab Kablo Güney Afrika Fabrika Müdürü Mustafa Kurt’a firmaları ve çalışmaları hakkında sorular yönelttik.

 

Neden tercih ediliyorsunuz?

 

Genç ve dinamik yapımızla taleplere hızlı cevap veren, kaliteli üretim yapan bir firmayız. Karlı, kaliteli, güzel ve başarılı işlerin ortaya çıkartılabilmesi için şahsi fikrim sektörün, firma yapısı, background, makine parkuru gibi alanlarda kendini geliştirmiş güçlü firmaların önderliğinde idame ettirilmesidir. Bunun tekelcilik zihniyetinde bir yaklaşım olmadığının altını çizip sektörün gelişimi ve sağlıklı bir şekilde yönetilmesi için bir gereklilik olduğunu özellikle belirtmek isterim. Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren Elcab Kablo olarak sektörün en hızlı büyüyen firmasıyız.
Üretime başladığımız günden bugüne ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek, teknolojik gelişmeleri takip edip uygulamak, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak ve müşterilerimize en uygun fiyat ile en kaliteli hizmeti sunmak temel politikamız olup kurumsal bir yapı altında oluşturduğumuz müşteri odaklı bu anlayış bize daha çok tercih edilme ve rakiplerimize karşı bir adım öne geçme avantajı sağlamaktadır.

 

Türkiye’de hammadde, enerji gibi girdi maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle üretim bir hayli maliyetli. Öte yandan kablo sektörü, üretiminin yarısından fazlasını ihraç etmek durumunda. Bu gerçekten hareketle yurtdışında yatırım yapma, taşınma veya ortaklık konusu düşünülebilir mi?

 

Elcab Kablo olarak ürünlerimizi iç piyasada hizmet verdiğimiz önde gelen firmaların yanı sıra Avrupa, Asya, Kuzey Afrika, Güney Amerika ve Ortadoğu’da bulunan birçok ülkeye ihraç etmekteyiz. İhracat ülke hacmini geniş bir yelpazede tutmayı ve üretmiş olduğu ürünleri dünyanın dört bir yanına kaliteden ödün vermeden uygun fiyat ve zamanında teslim avantajlarıyla ulaştırıp müşterilerinin istek ve taleplerini karşılamayı hedef edinmiş bir firma olarak, bu ülkelerdeki mevcut müşterilerimize müşteri memnuniyeti odaklı kalite anlayışı ile hizmet etmekte ve mevcut müşterilerimizin yanı sıra fuar, pazar araştırması ve müşteri ziyaretleri kanalıyla bu pazarlardaki ihracat oranımızı daha üst seviyelere çekmeyi ve Merkez Amerika gibi yeni pazarlara açılmayı hedeflemekteyiz. Ürünlerimizi dünyanın birçok ülkesine ihraç etmemizin yanı sıra ülkemiz adına büyük bir marka değeri oluşturmuş Arçelik’in de onaylı tedarikçisi konumundayız. Arçelik’in Güney Afrika’da bulunan beyaz eşya üreticisi Defy Appliances Pty (Ltd.) firmasını Franke Holding AG şirketinden alarak bünyesine katmasının ardından kendilerinin söz konusu ülkede gerçekleştirecekleri üretimleri esnasında oluşacak kablo gruplama ve fırın kapı contası ihtiyaçlarını zamanında ve düşük maliyetlerle karşılayabilmemiz adına Güney Afrika’da bir üretim tesisi kurmamız önerilmiştir. Bu doğrultuda Elcab Cable And Profile (Pty) Ltd. adı altında firma tescili alınarak 2018 yılının Nisan ayında Güney Afrika’daki 5500 metrekare kapalı alan üzerine kurulu fabrikamızı faaliyete geçirip Türkiye’deki fabrikamızda ürettiğimiz bütün ürünleri orda da üretmeye başlayarak ilk yurt dışı yatırımımızı gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

 

Rekabetin yoğun, karlılığın düşük olduğu bir sektörde kaliteden ödün vermeden üretim yapmak mümkün mü? Nasıl?

 

Elcab Kablo olarak bir üründe olmazsa olmaz ilkeler olan güvenlik, performans ve kullanım kolaylığı gibi özellikleri üretim politikamızın temel hedefleri arasında bulundurmaktayız. Bunun yanı sıra üretim kapasitesini artırarak daha çok ürün elde edip hem iç hem de dış piyasada gerek fuar, gerek çeşitli pazar araştırmaları ve gerekse müşteri ziyaretleri ile mevcut müşterilerinin yanı sıra daha çok firmaya ulaşmayı hedef edinmiş olan firmamız bunu gerçekleştirirken mevcut kalite politikalarını takip ederek hareket etmeyi ve kaliteden ödün vermeden gelişmeyi prensip haline getirmiştir. Türk kablo sektörüne dair gözlemlediğimiz en temel sorunun firmaların üretim kapasitesini arttırırken maliyetleri en aza indirmek ve tedarik sürelerini yakalayabilmek için ürün kalitesinden feragat etmesi veya kapasite artırımına gidildiği halde atıl kapasite ile çalışıp bu durumun maliyete yansıması neticesinde haksız fiyat artışına gitmesi olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra ülkemizde yaşanan denetimsizlik ve piyasalardaki fiyat odaklı yaklaşımın yaratmış olduğu algı nedeniyle üreticiler kendilerine akıllı makine ve sıfır hatalı üretim gibi geniş kapsamlı olumlu geri bildirimler getirecek ARGE ve inovasyon çalışmalarına önem vermemekte ve bu durum da maalesef ki farklı ürün gruplarının üretimine dair herhangi bir adımın atılmamasına neden olmaktadır. Asıl olan yüksek kapasite ile kaliteli üretim yapıp uygun etkin ve verimli pazarlama stratejileriyle müşterilere zamanında hizmet verebilmektedir. Elcab Kablo olarak üretim faaliyetimize bu stratejilerin ışığında gerçekleştirmekteyiz.

 

Son çeyrek performans ve hedeflerinizi paylaşır mısınız?

 

Kurulduğu günden bugüne kaliteden ödün vermeden müşteri memnuniyeti odaklı faaliyet gerçekleştiren firmamız içinde bulunduğumuz yılın son çeyreğinde de bu çizgide yoluna devam edip kaliteli ürün ve hizmeti daha ucuz maliyetle, hatasız ve zamanında optimum kaynak ve avantajla müşterilerine temin edip çalışanlarının eğitim seviyesini arttırarak üretim prosesinde sürekli iyileştirme ve gelişim içinde olacaktır. Yapılan AR-GE çalışmaları, kalite politikaları ve çağımızın getirdiği teknolojik gelişimlerin üretim prosesine uygulayarak global olarak rekabet edebilen, içinde bulunduğu sektörün ihtiyaçlarına ekonomik çözümler üreten, uluslar arası ve yerli standartlara uygun üretim yapan, müşteri talep ve isteklerini önemseyen ve sürekli yenilik ve gelişim içinde olan, kalite, inovasyon ve rekabette öncü bir firma olarak kurulduğumuz günden bugüne her geçen yıl arttığımız büyüme ve gelişme ivmesini yükseltmeyi hedeflemekteyiz.