ANASAYFA

Firmamız Genel Müdürü Sn. Ömer Şentürk’ün KablosanTurkey Dergisi'nin Mart-Nisan Röportajı

Elcab Kablo Genel Müdür Ömer Şentürk:


"Zonguldak Çaycuma'da hayata geçirdiğimiz, ülke ekonomisine katkı sağlayan ve pek çok insana istihdam sunan yeni yatırımımızla 2021 yılına güzel bir başlangıç yaptık"

 

Tüm olumsuzluklara rağmen 2020 yılını en iyi performansla tamamladıklarını belirten Elcab Kablo Genel Müdürü Ömer Şentürk, 2021 yılında iç piyasada daha çok müşteriye ulaşıp ihracat alanında yeni pazarlara açılarak satış hacimlerini en üst seviyeye çıkartmayı hedeflediklerini söyledi. Şentür, sorularımzı yanıtladı.

 

2021 yılına nasıl başladınız? İlk çeyrekle ilgili değerlendirmenizi paylaşır mısınız?

Genel bir değerlendirme yapcak olursak, Çin'in Wuhan şehrinde başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 koronavirüs, küresel ticarette büyümenin yüzde 0,2 ile 0,4 oranında düşmesine yol açmış, dünyanın üretim atölyesi olarak bilinen Çin'de fabrikaların kapanmasına, üretimin durmasına neden olmuştur. Dünya ticaretini olumsuz anlamda etkileyen bu durum, hammade girdilerinin bir kısmını direkt Çin'den ve endirekt olarak da Çin menşeli ürün arzında bulunan yerli firmalardan almak suretiyle tedarik eden bir firma olarak, ithalat açısından bizleri sıkıntıya sokmuş olsa da Çin'den alım yapan iç piyasa ve yurtdışı müşterinin rotasını Türkiye'ye çevirmeleri sonucunda satış hacmimizde spot bir artış yaşanmasını sağlamıştır.

Elcab Kablo Profil Sanayi Ticaret A.Ş. olarak 2020 yılının son çeyreğinde Türkiye'de 300 Güney Afrika'da 200 kişi olmak üzere toplamda 500 kişiye iş, bağlantılı olarak da 3300 kişiye gelir sağladık.
Firmamız Yönetim Kurulu Başkanı Nejdet Tıskaoğlu'nun Başkanlık görevini yürüttüğü Zomguldak Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ZONSİAD) tarafından başlatılan "EVE DÖNÜŞ PROJESİ" kapsamında yeni bir yatırımı hayata geçirme kararı aldık.
300 kişiyi istihdam ederek 2000 kişiye gelir sağlayacağımızı üretim tesisimizi kurmak amacıyla Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi'nde tahsis temiş olduğumuz arazi üzerinde inşaat çalışmalarımızı başlattık. Fabrika binasının tamamlanmasında evvel bir an önce faaliyete geçmek amacıyla tüm fizibilite çalışmalarını tamamlayarak üretimize uygun bir yer kiraladık. Aralık atı itibariyle personel alımı yapıp yine ay içerisinde makine kurumlarını gerçekleştirip pilot üretimie başladık. Ocak ayı itibariyle de istidam ettiğimiz 100 personel ile üretim tesisimizi tam kapasite ile faaliyete geçirdikç Kurulduğumuz günden bugüne henüz 1 ay bile geçmeden 14 Ocak itibariyle pek çok değerli ismin katılımıyla ilk sevkiyatımızı gerçekleştirmiş bulunmaktayız.
Kurulum aşamasında gerçekleştidiği yatırımı adım adım yapacağımakine yatırımlarıyla büyütmeyi hedefleyen firmamız, spesifik lokasyonlar dışında şehir ve bölgelere yatırım yapmayıı planlayan diğer firmalar için güzel bir örnek teşkil etmiştir. Bu bağlamda ülke ekonomisinde katkı sağlayan, pek çok insana istihdam olanağını sunan yeni yatırımımızla 2021 yılına güzel bir başlangıç yaptığımızı söyleyebiriz.

 

2021 üretim ve kapasite kullanım hedefiniz nedir?

COVID-19 koronavirüs salgını tüm dünyayı hem sosyal hem de ekonomik anlamda etkisi altına almış, salgının ekonomik yansımaları geçtiğimiz yılın nisan ayında çok daha ser ve keskin şekilde görüşmeye başlanmış, bu durum üretim kapasitesinin %40'ını ihraç eden firmalarımızı negatif yönde etkilemiştir. Salgın nedeniyle başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere, öenmli pazar ve talep daralmalarını ve sınıflardaki karantina önlemleri ihracımızda görülen düşüşün de ana nedeni olmuştur. İç piyasada hizmet verdiğimiz ana sanayilerin COVID-19 koronavirüse karşı gereken önlemleri alarak kontrollü bir şekilde üretim faaliyetlerine devam etmeleri iç piyasa satışlarımızda düşüş yaşanmamasını sağlamış, bu durum bizlere ihracatta görüşen kaybı dengeleme şansı vermiştir. Bu nedenle pandemiye rağmen iyi bir yıl geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Elcab Kablo olarak kuruluduğumuz günden bugüne temel pazarlarlarımzın ihtiyaç ve taleplerini uygun fiyat, kalite ve zamanında teslim gibi müşteri memnuniyetine dayalı bir politika ile karşılamış ve söz konusu pazarlarda satış ağımızı arttırmak için araştırma ve geliştirme faaliyetlerimizi gerçekleştirmiş bulunmaktayız. 2021 yılında ise tekrar istikrarı yakalayıp hedeflediğimiz noktalara ulaşabilmeyi ve mevcut kapasite kullanımımız ile üretim hacmimizin üstüne çıkmayı amaçlıyoruz.

 

2021 yılı satış hedefiniz nedir? Yurtiçi ve ihracat olarak değerlendirir misiniz?

Elcab Kablo olarak satış faaliyetimiz kurmuş olduğumuz 2 ayrı profesyonel ekiple hem iç pazarda hem de dış piyasada sürdürmekteyiz. 2021 yılı için ekip arkadaşlarımızla kendi aramızda bir "hedef listesi" oluşturduk. Bu hem hepimiz için motive edici bir unsur oluştururken hem de 2021 yılının sonuna geldiğimizde ve geriye dönüp baktığımızda neleri başardığımızı net bir şekilde görmemizi sağlayacak. Genç ve dinamik yapımızla taleplere hızlı cevap veren, kaliteli üretim yapan bir firma olarak ürünlerimizi iç piyasad hizmet verdiğimiz önde gelen firmaların yanı sıra Avrupa, Asya, Kuzey Afrika, Güney Afrika ve Ortadoğu'da bulunan birçok ülkeye ihraç etmekteyiz. 2021 yılında iç piyasada daha çok müşteriye ulaşıp ihracat alanında yeni pazarlara açılarak satış hacmimizi en üst seviyeye çıkartmayı hedeflemekteyiz.

 

Bu yıl için öncelik vereceğiniz ve yoğunlaşacağınız bölge ve pazarlar var mı?

Elcab Kablo olarak, ihracat ülke hacmini geniş bir yelpazede tutarak ürettiğimzi ürünleri dünyanın dör bir yanına kaliteden ödün vermeden, uygun fiyat ve zamanında teslim avantajlarıyla ulaştırıp müşterimizin istek ve taleplerini karşılamayı hedef edindik.
Türk kablo sektrü açısından son derece önemli bir noktada olmalarından kaynaklı bu yıl için öncelik vereceğimiz ve yoğunlaşacağımız bölge ve pazarların Rusya, Orta Afrika ve Merkez Amerika olacağını söyleyebiliriz.

 

2021'de hammade ve kur fiyatları ile ilgili beklentiniz nedir?

Arz ve talep şokunu aynı anda yaşandığı, hiç tecrübe edilmemiş bir tür krizle karşı karşıyayız. Bu nedenle, salgın sonrası dönemde birçeok ülke kendi stoklarını güçlendirme yönünde bir hareketlilik yaşamaktadır. Yüksek alımlar ve artan ithalat hacimleri fiyatların yükselmesine dolayısıyla hammade fiyatlarının artmasına ve kurlarda dalgalanma görüşmesine sebebiyet vermektedir. Ancak an itibariyle global anlamda büyük bir belirsizliğin hakim olduğu aşikat olup sürecin ne yönde ilerleyeceği maalesef ki öngörüşmemektedir. Yaşadığımız bu kötü döneim en kısa sürede sonlanması ve hayatın normale dönmesi en büyük temennimizdir.