ANASAYFA

Elcab Olarak Güney Afrika'da Bayrağımızı Dalgalandırmaktan Gurur Duyuyoruz

Elcab Güney Afrika'da

 

Sizi tanıyabilir miyiz?,


28 Ekim 1972 Zonguldak doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Zonguldak’ta tamamladım. Zonguldak Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü’ndeki eğitimimin ardından İstanbul’a yerleşip çalışma hayatıma Türkiye’yi silikon ve silikon kablo ile tanıştıran bir firmada başladım. Her kademesin de görev aldığım bu firmada zaman içerisinde ilerleyerek üst düzey yönetici oldum ve silikon bazlı ürünlere dair her alanda bilgi ve tecrübe edinerek kendi sektörlerinde lider konumda hizmet veren çeşitli firmalarda 6 yıl boyunca Üretim Müdürü olarak görev aldım. Bu sürecin ardından 1998 yılında şu an ortaklık ilişkisi içerisinde bulunduğum Refik Balkan ile tanışıp birlikte o dönemde fason üretim yapan bir firmayla ortak çalışmaya başlayıp günümüze kadar uzanan ortaklığımızın temellerini attık. ELCAB KABLO olarak kurulduğumuz günden bugüne silikon kablo, cam elyaf kablo, silikon conta, silikon makaron, fişli kablo ve PVC kablo gibi beyaz eşya üretiminde kullanılan çeşitli ürünlerin imalatında faaliyet göstermekteyiz. 7000 m² kapalı alanda kendi yerinde üretim yapan firmamız 2005 yılında kalite yönetim sistemi ISOQUAR tarafından ISO 9001:2008, ISO 14001:2005 kalite ve CE, TÜV, EAC, ROSH,REACH ile düzenli denetimlerin yapılması suretiyle VDE sertifikasıyla belgelendirilmiştir. Ürünlerimiz bahsi geçen bu kalite belgelerinin sorumlulukları dâhilinde, geniş makine parkurlarımızda çağın getirdiği teknolojik gereksinimlere uygun yöntemler kullanılarak üretilmektedir. Üretim süreçlerimizde modern test cihazları kullanılmakta olup ürünlerimiz üretim prosesinin her safhasında ve son kontrol aşamalarında test edilerek gerekli standartlar dâhilinde dokümantasyon ve raporlamaları yapılmaktadır. Ar-ge yatırımlarının ürün kalitesinde artış yaratacağının ve ürün yapısının geliştirilmesi için ürüne katma değer katacağının bilincinde olan firmamız bu nedenle bu alanda daimi faaliyette bulunmakta, göstermiş olduğu etkin başarı ve performansı neticesinde global olarak rekabet eden, sanayinin ihtiyaçlarına ekonomik çözümler üreten, müşteri memnuniyeti odaklı kalite anlayışı ile ana sanayiciler için tercih edilen bir tedarikçi konumunda olup elektrik & elektronik sektöründe 26 yıllık bir deneyimimiz bulunmaktadır.Bunun yanı sıra evli, bir çocuk babası ve Anadolu Üniversitesi  Kamu Yönetimi Bölümü mezunuyum.

 

Elcab firmasına ve yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verir misiniz?


Üretimini yaptığımız ürünlerin başında beyaz eşya pişirici grubunda görünmeyen alanda yer alan silikon kablo grupları ile görünür alanda kullanılan fırın kapı contaları bulunmakta olup uzman  kadromuzla  bu iki ürünün üretimini yüksek kalite standartlarında gerçekleştirmekteyiz. Bu iki ürün tipinin yanı sıra beyaz eşya sektörü için ürün gamımızda tamamlayıcı ürün olarak yer alması açısından başlatmış olduğumuz fişli kablo üretimimiz de bulunmakta olup ana uzmanlık alanımızın silikon kablo, silikon kablo grubu ile silikon fırın kapı contaları olduğunu belirterek silikon bazlı ürünlerin üretimi hususunda Türkiye’de bulunan uzmanlaşmış 3 firmadan biri olduğumuzu belirtmek istiyorum.

 

Elcab ile yollarınız ne zaman kesişti?


Elcab Kablo, 2 ortaklı olarak 1998 yılında kuruldu. 125 metrekarelik bir binada 2 kişilik ekibimizle beyaz eşya sektörüne kablo grubu üretimi yaparak faaliyete geçtik. Sektörde lider firmalardan biri olmak ve Avrupa’da bir marka değeri oluşturmak gibi büyük hedeflerimiz vardı ve bu hedeflerimize ulaşmak için büyümemiz gerektiğinin bilincindeydik.    Belirlemiş    olduğumuz hedeflere ulaşmak amacıyla öncelikle gerekli olan tüm kalite belgelerini almak için çalışmalara başladık ve silikon kablo ile fırın kapı contası üretimi yaparken daha rekabetçi olabilmek adına Türkiye’de o dönemde sadece bir firmanın ürettiği cam elyaf kablo üretimimizi faaliyete geçirdik. Ürün gamımızı genişletince ihracatımızda da artış oldu. 2008 yılında kendi fabrika binamızı yaptırarak, 2009 yılından itibaren faaliyetimize Arnavutköy fabrikamızda devam etmeye başladık. Fabrikamız 7000 metrekare kapalı alana sahip olup bugün itibariyle 170 çalışanımızla mevcudiyetimizi idame ettirmekteyiz. Üretilen ürünleri hem iç piyasa hem de yurtdışında bulunan müşterilerine tedarik eden Elcab Kablo, üretiminin % 40’ını ihraç etmektedir. İç pazarda ise en büyük müşterimiz Arçelik olup Arçelik’in yanı sıra diğer beyaz eşya firmalarına da ürün vermekteyiz.
 

Elcab firması organizasyon yapısı hakkında bilgi verir misiniz?


Müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en  üst seviyede karşılayabilmek, teknolojik gelişmeleri takip edip uygulamak, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak ve müşterilerimize en uygun fiyat ile en kaliteli hizmeti en hızlı bir biçimde sunmak temel politikamız olmuştur.
Dünyada bu alanda kullanılan makine parkuru ve nitelikli eleman konusunda değerlendirdiğimizde iyi bir değere sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Makine parkurunun kaliteli ve verimli üretim için tek etmen olmadığının ve nitelikli insan gücünün varlığının ne denli önemli olduğunun farkındayız. Bu doğrultuda ekibimiz tecrübeli ve uzun yıllar konusunda deneyim kazanmış kişilerden oluşmaktadır. Ekibimize yeni katılan arkadaşlarımızın da eğitimlerine büyük önem vererek kurumsal kimliğimizin profesyonel anlayışa sahip olması için heyecanla çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

 

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?


Sektörde silikon kablo üretimi yapan ve müşterilerine bu alanda çözüm önerileri sunan bir firmayız. Beyaz Eşya Yan Sanayi Derneği (BEYSAD) üyesi olarak hedef kitlemizde beyaz eşya ve elektrikli küçük ev aletleri üreticileri ile elektrik marketleri bulunmaktadır.

 

İhracat oranlarınızdan ve en çok hangi ülkeye ihracat yaptığınızdan söz eder misiniz?


Ürünlerimizi Avrupa, Ortadoğu, Balkanlar, Kuzey Afrika ve Güney Amerika gibi dünyanın birçok bölgesine ihraç etmekte olup önümüzdeki yıllarda ise Merkez & Kuzey Amerika ile Güney Afrika pazarlarında etkin bir şekilde bulunmayı hedeflemekteyiz.
İlk olarak 2000’li yılların başlarında ihracat yapabiliriz amacı ve düşüncesiyle yurtdışında fuarlara katılmaya başladık. Almanya’nın Köln şehrinde beyaz eşya yan sanayi alanında düzenlenen Domotechnica Fuarı bizim için dönüm noktası olmuştur. Zira bu fuar ihracattaki ilk serüvenimizdi ve fuar sonrası çok önemli dönüşler sağladık. Bugün ise Elcab Kablo olarak 43 ülkeye ihracat yapmaktayız ki İMMİB’in bünyesindeki elektrik ekipmanları ihracatçıları alanında üst üste 2 yıl en çok ihracat yapan  10 firma arasında yer aldık.
Elcab Kablo olarak temel ihracat  pazarlarımızın ihtiyaç ve taleplerini uygun fiyat, kalite ve zamanında teslim gibi müşteri memnuniyetine dayalı bir politika ile karşılamakta ve söz konusu pazarlarda satış ağımızı arttırmak için araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktayız. Bir pazarı ne kadar iyi takip ederseniz o pazardan o  kadar çok sinyal alırsınız. Ancak bu sinyallerin ne kadar etkin ve verimli değerlendirildiği ise tamamen size bağlıdır. Bu nedenle bir pazara nasıl baktığınız, nasıl yaklaştığınız, ne aldığınız ve sonuçları nasıl değerlendirdiğiniz önemlidir. Elcab Kablo olarak ihracatımızı arttırmak için gerçekleştirdiğimiz pazar araştırmalarından aldığımız tüm sinyalleri en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Doğrudan üretici firmalarla ürün ve proje bazlı çalıştığımız için bu ihracat yapısını koruyup manipüle etme konusunda zorluk yaşamıyoruz. Bunun yanı sıra özellikle  sanayide  söz  sahibi  olan ülkelere
ihracat yaptığımızı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

 

Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?


Genç ve dinamik yapımızla taleplere hızlı cevap veren, kaliteli üretim yapan bir firmayız. Karlı, kaliteli, güzel ve başarılı işlerin ortaya çıkartılabilmesi için şahsi fikrim sektörün, firma yapısı, background, makine parkuru gibi alanlarda kendini geliştirmiş güçlü firmaların önderliğinde idame ettirilmesidir. Bunun tekelcilik zihniyetinde bir yaklaşım olmadığının altını çizip sektörün gelişimi ve sağlıklı bir şekilde yönetilmesi için bir gereklilik olduğunu özellikle belirtmek isterim.
zun yıllardır sektörde faaliyet gösteren ELCAB KABLO olarak sektörün en hızlı büyüyen firmasıyız. Üretime başladığımız günden bugüne ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek, teknolojik gelişmeleri takip edip uygulamak, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak ve müşterilerimize en uygun fiyat ile en kaliteli hizmeti sunmak temel politikamız olup kurumsal bir yapı  altında  oluşturduğumuz müşteri odaklı bu anlayış bize daha çok tercih edilme ve rakiplerimize karşı bir adım öne geçme avantajı sağlamaktadır.

 

Yeni yatırım ve Ar-Ge’ye yönelik çalışmalarınıza ilişkin bilgi alabilir miyiz?

 

AYSAD’ın önderliğinde oluşturulan AR-GE ve ÜR-GE çalışmalarında ürettiğimiz çeşitli ürün gruplarıyla yer almaktayız. Satış (iç ve dış piyasa), kalite kontrol, AR-GE ve ÜR-GE ekiplerimiz her türlü faaliyette birbirleri ile koordineli bir şekilde çalışmaktadırlar. Örneğin, teknik ekibimiz bir projede kullanılacak malzemelerle ilgili görüş ve önerilerini ihracat ekibimiz vasıtasıyla müşterilerimize iletmektedir. Bunun yanı sıra bir proje hakkında müşterimizi bilgilendirerek numune çalışması yapmakta ve test aşamasına gelen çalışmalarda, maliyet  ve kalite açısından oluşan verimlilikleri görmeleri için müşterilerimizle birlikte hareket etmekteyiz.
Daha ziyade ön plana çıkan ürün grubumuz silikon kablo gruplamadır. Biz bu ürünlerde müşterilerimizin fayda ve maliyet açısından kazanım sağlaması için teknik ekibimizin çalışmalarını sunum haline getirerek müşterilerimizi bilgilendiriyoruz. Teknik ekibimiz ürün oluşturma safhasında kullanılacak kablonun kesitini, terminalini ve boyutunu hesap ederken nihai ürünün verimli ve maliyeti düşük bir şekilde üretilmesini sağlayacak şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Bunun yanı sıra fırın kapı contası üretiminde de iddialıyız. Bu ürün grubunun üretiminde de A sınıfı enerjinin en verimli şekilde muhafaza edilip ürünün uzun ömürlü olması için faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.
Tüm bunlara ek olarak müşterilerimiz de zaten kendi içlerinde AR-GE çalışmaları yapmaktadırlar. Müşterilerimizden tasarlamış oldukları ürünün numunesini talep ederek söz konusu üründe kablo, terminal ve contayı daha verimli ve düşük maliyetli hale nasıl getirebileceğimize dair çalışmalar yapıp test ettikten sonra müşterilerimize alternatif öneriler sunmaktayız. Ancak daimi gelişimi hedefleyen bir firma olarak bu yaptıklarımızı yeterli görmüyoruz ve bu nedenle daha iyisini yapmak için çalışmalarımızı sürmekteyiz.

 

G. Afrika yatırımlarınıza ilişkin üyelerimize örnek olabileceğiniz çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Bir ihtiyaç sonucu mu bu kararı verdiniz?

Diğer tedarikçilere önerir misiniz?

Zorlukları ve avantajları nelerdir?

 

Ülkemizin önde gelen beyaz eşya üreticilerinden olan, onaylı tedarikçisi olduğumuz Arçelik, Güney Afrika’da bulunan beyaz eşya üreticisi Defy Appliances Pty (Ltd.) firmasını Franke Holding AG şirketinden alarak bünyesine katmasının ardından Güney Afrika’ya Türkiye’den yapılacak ithalatlarda bitmiş ürünlere/mamullere yönelik varış gümrüğünde uygulanan % 15’lik  ithalat vergi uygulamasına karşılık hammadde ithalatında bu oranın uygulanmaması, ithalat vergisi alınmadan gümrük işlemlerinin tamamlanması doğrultusunda yapılan istişareler neticesinde bizlere,  kendilerinin söz konusu ülkede gerçekleştirecekleri üretimleri esnasında oluşacak kablo gruplama ve fırın kapı contası ihtiyaçlarını zamanında ve düşük maliyetlerle karşılayabilmemiz adına Güney Afrika’da bir üretim tesisi kurmamızı önermiştir.
Bu doğrultuda taraflar arasında gerçekleşen görüşmeler neticesinde gerekli protokoller hazırlanmış, izlenecek olan zaman çizelgesi hazırlanarak satış, alım ve gizlilik detaylarını içeren resmi sözleşme imzalanmak suretiyle ilk adım atılmış ve ardından 23.11.2017 tarihinde ELCAB CABLE AND
PROFILE (PTY) LTD. adı altında firma tescili alınarak 2018 yılının Nisan ayında Güney Afrika’daki 5500 metrekare kapalı alan üzerine kurulu fabrikamızı faaliyete geçirip Türkiye’deki fabrikamızda ürettiğimiz bütün ürünleri orda da üretmeye başladık ve ilk aşamada 1,5 milyon dolarlık bir yatırımla başlamış olduğumuz projemizi ilave makine yatırımlarıyla adım adım devam ettireceğiz.
Halen Türkiye fabrikamızda çalışan 6-7 kişiden oluşan teknik bir ekip üretim prosesini Güney Afrika’da istihdam edilecek olan yerli personele öğretmek amacıyla bir süreliğine Güney Afrika’daki fabrikamızda görev alacak. İlk olarak 60 kişilik bir ekip ile üretime başlayacağız. İlerleyen zamanlarda  ise bu sayıyı 150’ye çıkarmayı planlıyoruz.
Defy, 500.000 adetlik yıllık pişirici üretimi ile Güney Afrika’nın en büyük firmalarından birisi konumundadır. Güney Afrika, çok büyük, bakir ancak güvenlik zafiyeti, insanların çalışma disiplini açısından bizim alışkın olduğumuz mantaliteden farklı olarak ağırkanlı ve pratik olmayışı gibi çeşitli sebepler açısından zor bir pazar. Ancak bugün itibariyle söz konusu ülkede silikon kablo üretimi yapan bir firma bulunmayıp bunu gerçekleştirecek olan ilk firma biz olacağımız için bu açıdan son derece avantajlı bir konumdayız.
Fabrikamızı faaliyet geçirdiğimiz ilk yıl boyunca ürünlerimizi sadece Arçelik’e tedarik edip sonraki yıllarda ise hem ülkede bulunan diğer firmalara ürünlerimizi satıp hem de ihracat yapmayı hedefliyoruz. BEYSAD üyesi olarak beyaz eşya yan sanayinde bulunup Güney Afrika’ya yatırım yapan ilk firma olarak soğutucu gruplarına da ürün tedarikinde bulunacağız ve bunun haklı gururunu yaşıyoruz. Her ne kadar ciddi zorlukları olsa da ülkemizin bayrağını yabancı bir ülkede dalgalandırmanın gururunu tatmış bir firma olarak bu duyguyu diğer firmaların da yaşaması adına bu tarz bir yatırımı herkese tavsiye ediyoruz.

 

2017 nasıl geçti, 2018 için öngörünüz nelerdir?


% 25’lik bir büyüme sağlayan ve belirlediği hedeflerine ulaşan Elcab için 2017 senesi oldukça başarılı bir yıl oldu. 10 milyon Euro’luk ciromuzla bu anlamda da hedeflediğimiz rakamlara ulaştık, beyaz eşya sektöründe çalıştığımız A grubunda bulunan müşterilerimizdeki pasta payımızı her geçen gün artıran bir yapıya sahip olduk ve hem cirosal hem de hacimsel anlamda büyüme kaydettik.
2018 yılında % 60’lık bir büyüme hedefliyoruz. Hem iç pazardaki payımızı arttırarak hem de yurt dışında yaptığımız yatırımla bu hedefi yakalamak istiyoruz.

 

Sanayi 4.0’ın Türkiye gelişimini nasıl görüyorsunuz?
Bu yönde ön çalışmalarınız, tedbirleriniz var mı?


İnsan gücünden  çok makineleşmenin önemli olduğu  içinde  bulunduğumuz dönem içinde tüm sanayii dallarında mevcudiyetlerini idame ettiren hiçbir firmanın her ne kadar iş gücü arzı söz konusu olduğunda bazı sıkıntılar doğuracak gibi gözükse de olumlu anlamda çok büyük bir gelişim ve trend niteliğinde olan Sanayi 4.0’ı önemsememesi ve buna karşı koyması mümkün değildir. Zira dünyanın gelişen yapısı içerisinde oluşan teknolojik gelişmeler neticesinde günümüzde üretim alanında insan gücünden daha ziyade makine ve robot kullanımının söz konusu olmasından kaynaklı bunun aksinin düşünülemeyeceği görüşündeyim.
Bu bağlamda Elcab Kablo olarak dünyanın girmiş olduğu bu yolda Sanayi 4.0 vasıtasıyla oluşan avantajları kendi firmamız adına bir katma değere dönüştürmek amacıyla bu gelişime son derece önem veriyor, Beysad tarafından organize edilen seyahatler ve çalıştaylar neticesinde oluşan verileri yol haritası edinerek güncel gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

 

ELCAB KABLO, SOSYAL SORUMLULUK ANLAYIŞIYLA ÜRETİM YAPAN, BU ALANDA GLOBAL BİR MARKA OLMAYI HEDEFLEYEN, İNSANA VE DOĞAYA SAYGILI BİR FİRMA OLARAK KURULDUĞU İLK GÜNDEN BERİ SAHİP OLDUĞU KALİTELİ ÜRETİM, ZAMANINDA TESLİM VE SATIŞ SONRASI ÜSTÜN HİZMET ANLAYIŞI İLE YOLUNA DEVAM ETMEYİ HEDEFLEMEKTEDİR