ANASAYFA

Elcab Kablo, Yeni Hedef Pazar, Yeni Enerji

Gerek uluslararası ekonomik gelişmeler, euro-dolar dengesindeki değişmeler gerekse Türkiye’nin iç gelişmeleri, piyasaları olumsuz etkiliyor. Bu etki firma ve sektör düzeyinde nasıl ve hangi oranda gerçekleşiyor? Tüm bu soruları, kablo sektörünün önemli aktörleri arasında yer alan Elcab Kablo AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nejdet Tıskaoğlu ve İhracat Müdürü Hatice Aslandağ ile konuştuk.

 

Euro-dolar paritesindeki gelişmeler iç pazar satışınızı ve ihracatınızı nasıl etkiliyor? Yüksek döviz kuru ihracat için avantajmıdır?

 

iç pazar satışımız ile ihracatımızın euro-dolar paritesindeki gelişmelerden nasıl etkilendiğini iki açıdan değerlendirebiliriz; üretimin gerçekleşmesi için gerekli olan hammadde ve emtiaların tedariki döviz cinsinden gerçekleşmekte ve iç piyasa satışları ise TL cinsiden yapılmaktadır. Bu nedenle iç piyasa satışlarını ele aldığımızda yabancı para birimlerinin karşısında Türk Lirası’nın değer kaybetmesi neticesinde olumsuz bir etkilenme söz konusudur zira söz konusu değişim bilanço ve fiyatlara yansıtmakta bu da iç piyasa satışlarımızda olumsuz bir sonuç doğurmaktadır. Aynı soruyu ihracat faaliyetini göz önüne alarak cevaplandırdığımızda ise iç pazarda anlık değişimleri uygulamaya alma zorluğunun uluslararası piyasada rastlanmaması nedeniyle ve satışlarımızın döviz cinsiden yapılması neticesinde durumun bu anlamda lehimize olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yüksek döviz kuru ihracat için gerçekten ciddi bir avantaj olup olmadığı tartışılır bir konudur çünkü ülkemizin makro ekonomisi söz konusu olduğunda girdilerin yurtdışı endeksli ve döviz bazında olması nedeniyle yüksek döviz kurunun ihracatta çok büyük bir avantajı bulunmamaktadır.

 

Kablo sektörünün ve firmanızın ilk çeyrek karnesini paylaşır mısınız? Geçen yılın aynı dönemi ile kıyasladığınızda “notlar daha iyi” diyebiliyormusunuz?

 

bu soruyu ülkemizin şu an içinde bulunduğu genel durumu düşünerek cevapladığımızda seçim arifesinde olan bir ülke olarak bir çok firma için piyasa şartlarının geçen yıla oranla daha iyi olmadığını söyleyebiliriz. Euro-dolar paritesindeki artış ve seçim atmosferinin oluşturduğu ortam neticesinde piyasalarda ve satış rakamlarında ciddi oranda bir düşüş söz konusudur. Elcab Kablo olarak firmamızı değerlendirip geçtiğimiz yıla oranla durumumuzu kıyasladığımızda ise herhangi bir değişiklik yaşamadığımızı ve aynı çizgide yolumuza devam ettiğimizi söyleyebiliriz.

 

Temel ihraç pazarlarınızı talep açısından analiz eder misiniz? Örneğin Amerika ve AB ülkeleri ekonomilerinden iyi sinyaller geliyor. Bu sinyaller size ulaşıyor mu?

 

Elcab kablo olarak temel ihracat pazarlarımızın ihtiyaç ve taleplerini uygun fiyat, kalite ve zamanında teslim gibi müşteri memnuniyetine dayalı bir politika ile karşılamakta ve söz konusu pazarlarda satış ağımızı arttırmak için araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktayız. Diğer bir ifadeyle herhangi bir pazarı ne kadar iyi takip ediyorsanız o pazardan o kadar çok sinyal alırsınız. Ancak bu sinyallerin ne kadar etkin ve verimli değerlendirildiği ise tamamen size bağlıdır. Bu nedenle bir pazara nasıl baktığınız, nasıl yaklaştığınız, ne aldığınız ve sonuçları nasıl değerlendirdiğiniz önemlidir. Elcab Kablo olarak ihracatımızı arttırmak için gerçekleştirdiğimiz pazar araştırmalarından aldığımız tüm sinyalleri en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Bunun sonucu olarak 13-14 Mayıs, 2015 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Wisconsin eyaleti Milwaukee şehrinde dünya genelinde 29 ülke ve Birleşik Devletler çerçevesinde 41 eyaletten gelen kablo kesme makinesi, kablo ve kablo gruplama, terminal & konektör üreticileri gibi birçok firmanın katılımıyla düzenlenen Critical Power Fuarı’na katılmış ve bu katılım neticesinde Amerika pazarının ihracatımız için doğru bir pazar olduğunu görmüş bulunmaktayız.

 

Dünya kablo pazarında ne gibi gelişmeler yaşanıyor? Üretim hangi bölgelere-ülkelere kayıyor? hangi ürünler daha fazla talep görüyor?

 

Ürettiğimiz ürünlerin hedef müşteri kitlesi son derece spesifik olduğu için bu soru daha ziyade PVC ve halojen bazlı üretim yapan firmalara yöneliktir. Ancak özellikle Ortadoğu’da yaşanan sıcak gelişmelerin bu pazarın yavaşlamasına neden olduğunu ve bu nedenle hedef pazar anlayışının Amerika Birleşik Devletleri, Afrika ve Avrupa bölgelerine kaydığını söyleyebiliriz.