ANASAYFA

Elcab Kablo, Müşteri Memnuniyeti Odaklı Çalışma Prensibiyle Sanayinin İhtiyaçlarına Etkin Çözümler Üretiyor

Ar-Ge yatırımlarının ürün kalitesinde artış yaratacağının ve ürün yapısının geliştirilmesi için ürüne katma değer katacağının bilincinde olan firmamız, bu nedenle bu alanda daimi faaliyette bulunmakta, göstermiş olduğu etkin başarı ve performansı neticesinde global olarak rekabet eden, sanayinin ihtiyaçlarına ekonomik çözümler üreten, müşteri memnuniyeti odaklı kalite anlayışı ile ana sanayiciler tarafından tercih edilen bir tedarikçi konumunda bulunmaktadır. Rekabetin yoğun, karlılığın düşük olduğu içinde bulunduğumuz bu süreçte de her zamanki gibi ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek, teknolojik gelişmeleri takip edip uygulamak, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak ve müşterilerimize en uygun fiyat ile en kaliteli hizmeti sunmak temel politikamız olacaktır.

 

Ürettiği ürünlerle global olarak rekabet eden Elcab Kablo, 2017 yılında da aynı başarıyı sürdürmeyi hedefliyor. Elcab Kablo AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nejdet Tıskaoğlu ve İhracat Müdürü Hatice Aslandağ ile firmaları ve kablo sektörü ile ilgili konuştuk.

 

Son günlerin güncel konusu doların yükselişi... Dolardaki yükselme işinize nasıl yansıyor?


Hem iç hem de dış piyasaya ürün tedarikinde bulunan bir firma olarak iç pazar satışımız ile ihracatımızın dolarda yaşanan gelişmelerden nasıl etkilendiğini iki açıdan değerlendirebiliriz; üretimin gerçekleşmesi için gerekli olan hammadde ve emtiaların tedariki döviz cinsinden gerçekleşmekte ve iç piyasa satışları ise TL cinsiden yapılmaktadır. Bu nedenle iç piyasa satışlarını ele aldığımızda yabancı para birimlerinin karşısında Türk Lirası’nın değer kaybetmesi  neticesinde olumsuz bir etkilenme söz konusudur zira söz konusu değişim bilanço ve fiyatlara yansıtmakta bu da iç piyasa satışlarımızda olumsuz bir sonuç doğurmaktadır. Aynı soruyu ihracat faaliyetini göz önüne alarak cevaplandırdığımızda ise iç pazarda anlık değişimleri uygulamaya almazorluğunun uluslararası piyasada rastlanmaması nedeniyle ve satışlarımızın döviz cinsiden yapılması neticesinde durumun bu anlamda lehimize olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yüksek döviz kuru ihracat için gerçekten ciddi bir avantaj olup olmadığı tartışılır bir konudur çünkü ülkemizin makro ekonomisi söz konusu olduğunda girdilerin yurtdışı endeksli ve döviz bazında olması nedeniyle yüksek döviz kurunun ihracatta çok büyük bir avantajı bulunmamaktadır.

 

Binalarda kullanılan kablolarının Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’ne uygunluğu belgeleyen CPR sertifikası önemli bir konu. Bu konudaki çalışmalarınız konusunda bilgi verir misiniz?


Elcab Kablo olarak Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’nin (CPR) kablo sektöründeki uygulamalarını düzenleyen EN 50575 standardı ile binalarda ve diğer altyapılarda kullanılacak kablolara ilişkin getirilecek olan ve AB ülkelerine kablo ihracatında istenecek olan kriterlere yönelik gelişmeleri yakından takip ediyor ve gerekli adımları atmak için araştırma faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

 

Endustri 4.0…Dördüncü sanayi devrimi… Bilişim ile teknolojiyi bir araya getirecek bir süreç olarak tanımlanıyor. Akıllı makinelerden, sıfır hatalı üretimden söz ediliyor. Bu süreci takip ediyor musunuz?

 

Endustri 4.0, kablo sektörü için ne ifade ediyor ve ne kadar önemli? Ülkemizde yaşanan denetimsizlik ve piyasalardaki fiyat odaklı yaklaşımın yaratmış olduğu algı nedeniyle, üreticiler kendilerine akıllı makine ve sıfır hatalı üretim gibi geniş kapsamlı pozitif feedbackler getirecek Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına önem vermemekte ve bu durum da maalesef ki farklı ürün gruplarının üretimine dair  herhangi bir adımın atılmamasına neden olmaktadır. Bu sorunlara yönelik olarak alınabilecek en iyi çözüm Endüstri 4.0 gibi bilişim ve teknolojiyi bir araya getirecek bir sürece girilip Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına yapılacak yatırımlar olacaktır.

 

 

Rekabet yoğun, karlılık düşük… Bu süreçte nasıl bir üretim ve satış politikası izliyorsunuz? Neleri yapmalı neleri yapmamalı?


Rekabetin yoğun, karlılığın düşük olduğu içinde bulunduğumuz bu süreçte de her zamanki gibi ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek, teknolojik gelişmeleri takip edip uygulamak, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak ve müşterilerimize en uygun fiyat ile en kaliteli hizmeti sunmak temel politikamız olacaktır. Kurumsal bir yapı altında oluşturduğumuz müşteri odaklı bu anlayış bize daha çok tercih edilme ve rakiplerimize karşı bir adım öne geçme avantajı sağlamaktadır. Maalesef ki sadece sektörel bazda değil genel anlamda çoğu firmanın bu gibi çetin süreçlerde maliyetleri en aza indirmek ve tedarik sürelerini yakalayabilmek için ürün kalitesinden feragat ettiğini veya kapasite artırımına gittiği halde atıl kapasite ile çalışıp bu durumun maliyete yansıması neticesinde haksız fiyat artışı oluştuğunu görmekteyiz. Kar oranlarını yükseltmek için maalesef ki ürün kalitesinden ödün  verilmekte  ve bu durum da piyasalarda kalitesiz ürünlerin ortaya çıkmasıyla haksız rekabete ve Ar-Ge çalışmalarının göz ardı edilerek bir marka değeri yaratma hedefinden uzaklaşılmasına neden olmaktadır.

Bunun yanı sıra sadece kablo sektöründe değil diğer tüm sektörlerde faaliyetlerine devam eden üretici ve sanayicilerin temel sorunu dış satımda ihracatın sadece birkaç pazar üzerinde yoğunlaşıp diğer potansiyel pazarları ihmal etmesi ve bunun neticesinde gelişim ve karlılık konusunda ilerleme kaydedememesidir ki bu durum rekabetin yoğun, karlılığın düşük olduğu içinde bulunduğumuz bu gibi süreçlerde ağır sonuçlar doğurmaktadır. Dünya üzerinde giriş yapılabilecek sayısız potansiyel pazar bulunmaktadır. Bu pazarlara girmek için öncellikle çok detaylı ve titiz bir pazar araştırması yapılmalı ve hedef müşteri kitlesine ulaşmak için ilgili sektörel fuarlara katılmak gerekmektedir. Bu doğrultuda 15 -19 Ekim, 2016 tarihleri arasında Çin’in Guangzhou  eyaletinde düzenlenen China Import & Export Fair ile 2-5 Kasım, 2016 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Hostech by Tusid 22. Uluslararası Otel, Restoran, Kafe, Pastane Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı’na katılmış bulunmaktayız.

 

2017 ile ilgili projeleriniz, hedefleriniz nelerdir?


Kaliteden ödün vermeden müşteri memnuniyeti odaklı faaliyet gerçekleştiren firmamız 2017 yılında da bu çizgide yoluna devam edip kaliteli ürün ve hizmeti daha ucuz maliyetle, hatasız ve zamanında optimum kaynak ve avantajla müşterilerine temin edip çalışanlarının eğitim seviyesini arttırarak üretim prosesinde sürekli iyileştirme ve gelişim içinde olacaktır. Yapılan Ar-Ge çalışmaları, kalite politikaları ve çağımızın getirdiği teknolojik gelişimlerin üretim prosesine uygulayarak global olarak rekabet edebilen, içinde bulunduğu sektörün ihtiyaçlarına ekonomik çözümler üreten, uluslararası ve yerli standartlara uygun üretim yapan, müşteri talep ve isteklerini önemseyen ve sürekli yenilik ve gelişim içinde olan, kalite, inovasyon ve rekabette öncü bir firma olarak 2017 yılında da kurulduğumuz günden bugüne her geçen yıl arttığımız büyüme ve gelişme ivmesini yükseltmeyi hedeflemekteyiz. Elcab Kablo olarak 2017 yılında kurumsal yönetim anlayışımız ile daha temkinli, yaptığı işlerde daha seçici ve karlılık konusunda daha hassas olup bu doğrultuda bir strateji içerisinde olacağımızı söyleyebiliriz.