ANASAYFA

Elcab Kablo, 2016 Yılında Yüzde 20 Büyüme Hedefliyor

Müşterilerinin istek ve taleplerine dair sunduğu kaliteli ürün, uygun fiyat ve zamanında teslim avantajları ile kaliteden ödün vermeden faaliyetine devam etiklerini belirtenElcab Kablo Yönetim Kurulu Başkanı Nejdet Tıskaoğlu, üretim kapasitesinin %45’ini ihraç ettiklerini ve cirosal anlamda bir önceki yıla oranla %20’lik bir büyüme kaydetmeyi hedeflediklerini söyledi.

 

Elcab Kablo’nun kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

 

Elcab Kablo olarak sahip olduğumuz kurumsal kimlik ve marka değeri anlayışı ile sektörünen hızlı büyüyen firmasıyız. Üretime başladığımız günden bugüne ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek, teknolojik gelişmeleri takip edip uygulamak, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak ve müşterilerimize en uygun fiyat ile en kaliteli hizmeti sunmak temel politikamız olup müşteri odaklı bu anlayış bize daha çok tercih edilme ve rakiplerimize karşı bir adım öne geçme avantajı sağlamaktadır. Bu doğrultuda sahip olduğumuz kurumsal kimlik yapısı ve marka değeri ile piyasada talep gören, rekabet avantajına sahip ve daimi büyüme stratejisi içinde olan firmalar arasında yer almaktayız. Zira kurumsal kimlik söz konusu olduğunda bu yapıya sahip ve kurumsal kimlik anlayışının öneminin bilincinde olan firmalar sürekli değişim ve gelişim içinde olan kuruluşlardır. Elcab Kablo olarak içinde bulunduğumuz sektöre dair sahip olduğumuz bilgi ve tecrübe ile müşteri odaklı üretim anlayışımızın yanı sıra sahip olduğumuz kurumsal kimlik yapısı ve marka değeri anlayışının bizlere değer ve avantaj kattığını söyleyebiliriz.

 

Elcab Kablo Olarak Sahip Olduğumuz Kurumsal Kimlik ve Marka Değeri Anlayışı ile Sektörün En Hızlı Büyüyen Firmasıyız

 

Üretim kapasiteniz ve ürünleriniz hakkında da bilgi verir misiniz?

1998 yılından beri silikon kablo, camelyaf kablo, silikon conta, silikon makaron, fişli kablo ve PVC kablo gibi beyaz eşya üretiminde kullanılan çeşitli ürünlerin imalatında faaliyet gösteren ve 7000 m2 kapalı alanda kendi yerinde üretim yapan firmamız genç ve dinamik kadrosu ile daima ileriyi hedeflemektedir. Ürünlerimiz bu çerçevede kalite yönetim sistemi ISOQUAR tarafından ISO 9001:2008, ISO 14001:2005 kalite ve CE, TÜV, EAC, ROSH, REACH ile düzenli denetimlerin yapılması suretiyle VDE sertifikasıyla belgelendirilmiş olup bahsi geçen bu kalite belgelerinin sorumlulukları dahilinde, geniş makine parkurlarımızda çağın getirdiği teknolojik gereksinimlere uygun yöntemler kullanılarak üretilmektedir. Üretim kapasitesinin %45’ini ihraç eden Elcab Kablo standartlara uygun, müşterilerinin istek ve taleplerine dair sunduğu kaliteli ürün, uygun fiyat ve zamanında teslim avantajları ile kaliteden ödün vermeden faaliyetine devam etmektedir. Sektörünün en hızlı büyüyen firması olarak üretime başladığımız günden bugüne ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek en büyük hedefimizdir. Bu nedenle müşteri odaklı üretim anlayışımızla hem ihracat yaptığımız hem de iç piyasada hizmet verdiğimiz müşterilerimizin ihtiyaçlarını en iyi seviyede karşılayabilmek adına ürün çeşitliliğinde bulunmak üretim politikamızın temelini oluşturmaktadır.

2015 yılı firmanız için nasıl geçti? Cirosal veya üretim rakamları nasıl oldu?

2015 yılını genel olarak değerlendirdiğimizde söz konusu yılın sadece içinde bulunduğumuz sektör ile kendi firmamız için değil aynı zamanda tüm sektör ve firmalar adına iyi geçmediğini söyleyebiliriz. Bu yılı politik problemlerin oluşturduğu kriz ortamı nedeniyle sıkıntılı ve verimsiz bir yıl olarak değerlendirebilir daha geniş bir ifadeyle bir kayıp yılı olarak adlandırabiliriz. Söz konusu yılı Elcab Kablo olarak değerlendirdiğimizde ise her ne kadar yılın başında koymuş olduğumuz hedeflere ulaşamasak dahi mevcut ciro meblağımız ile satış rakamlarımızı koruyup kalite ödün vermeden mevcut müşteri portföyümüzü sabit tutarak yeni müşterileri de dahil edebildiğimizi söyleyebiliriz. Ancak firma olarak ciddi bir kayıp yaşamamış ve mevcut başarı düzeyini korumuş olmamıza rağmen söz konusu yılın genel anlamda parlak ve verimli olmadığı aşikardır.

2016 yılının ilk 5 ayı bir öncekiyıla göre nasıl geçti? Yıl sonunda nasıl bir ivmebekliyorsunuz? Ciro veya üretim anlamında artış sağlayacak mısınız?

 

Yılın ilk çeyreğinde global anlamda oluşan belirsizlikler, dalgalanmalar ve ülkemiz üzerin eoynanan politik oyunlar nedeniyle tüm sanayiciler veüreticiler adına bir düşüş söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu kadar olumsuz gelişmeye rağmen bahsi geçen düşüşün yüksek bir oranda olduğunu söyleyemeyiz. Sektörel açıdan ele aldığımızda ise içinde bulunduğumuz piyasanın standart mevsimsel durgunluk ve yoğunluk dönemlerinin ortalamasını çıkarttığımızda önümüzdeki periyodun hedeflerimize ulaşmamız için bize gereken ortamı sağlayacağını söyleyebiliriz. Genel olarak değerlendirdiğimizde 2016 yılının ilk 5 ayının global anlamda yaşanan siyasi problemler ve olumsuz gelişmeler nedeniyle sadece kendi sektörümüz için değil tüm sektör ve firmalar adına iyi geçmediğini ancak Elcab Kablo olarak 2016 yılında kurumsal yönetim anlayışımız ile daha temkinli, yaptığı işlerde daha seçici ve karlılık konusunda daha hassas olup bu doğrultuda bir strateji içerisinde olduğumuzu söyleyebiliriz. Yapılan Ar-Ge çalışmaları, kalite politikaları ve çağımızın getirdiği teknolojik gelişimlerin üretim prosesine uygulayarak global olarak rekabet edebilen, içinde bulunduğu sektörün ihtiyaçlarına ekonomik çözümler üreten, uluslar arası ve yerli standartlara uygun üretim yapan, müşteri talep ve isteklerini önemseyen ve sürekli yenilik ve gelişim içinde olan, kalite, inovasyon ve rekabette öncü bir firma olarak içinde bulunduğumuz yılın ikinci yarısında kurulduğumuz günden bugüne hergeçen yıl arttığımız büyüme ve gelişme ivmesini yükseltmeyi, mevcut müşteri memnuniyetini koruyarakyeni müşterilere ulaşmak adına farklı pazarlara açılmayı ve cirosal anlamda bir önceki yıla oranla % 20’lik bir büyüme kaydetmeyi hedeflemekteyiz.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir? Yatırım planlarınız var mı?

 

Kurulduğu günden bugüne kaliteden ödün vermeden müşteri memnuniyeti odaklı faaliyet gerçekleştiren firmamız içinde bulunduğumuz yılın ikinci yarısında da bu çizgide yoluna devam edip kaliteli ürün ve hizmeti daha ucuz maliyetle, hatasız ve zamanında optimum kaynak ve avantajla müşterilerine temin edip çalışanlarının eğitim seviyesini arttırarak üretim prosesinde sürekli iyileştirme ve gelişim içinde olacaktır. ELCAB KABLO olarak önümüzdeki dönemlerde kurumsal yönetim anlayışımız ile daha temkinli, yaptığı işlerde daha seçici ve karlılık konusunda daha hassas olup bu doğrultuda bir strateji içerisinde olacağımızı söyleyebiliriz. Temel ihracat pazarlarımızın ihtiyaç ve taleplerini uygun fiyat, kalite ve zamanında teslim gibi müşteri memnuniyetine dayalı bir politika ile karşılamakta ve söz konusu pazarlarda satış ağımızı arttırmak için fuar katılımları, daimi müşteri ziyaretler ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktayız ve bulunacağız.

 

Satışlarınızın iç pazar ihracat oranı nedir? İhracat yaptığınız ülkeler hangileridir?

 

Elcab Kablo olarak satış faaliyetimizi kurmuş olduğumuz 2 ayrı profesyonel ekiple hem iç pazarda hem de dış piyasada sürdürmekteyiz. Gerek siyasi gerekse ekonomik anlamda yaşanan global değişikliklerden kaynaklı zaman zaman oranlarda farklılık söz konusu olsa dahi genel olarak üretim kapasitemizin % 45’ini ihraç edip kalan % 55’ini ise iç piyasada bulunan müşterilerimize sunmaktayız. Ürünlerimizi iç piyasada hizmet verdiğimiz önde gelen firmaların yanı sıra Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Güney Amerika, Asya gibi dünyanın birçok bölgesine ihraç etmekteyiz. İhracat ülke hacmini geniş bir yelpazede tutmayı ve üretmiş olduğu ürünleri dünyanın dört bir yanına kaliteden ödün vermeden uygun fiyat ve zamanında teslim avantajlarıyla ulaştırıp müşterilerinin istek ve taleplerini karşılamayı hedef edinmiş bir firma olarak içinde bulunduğumuz Türk kablo sektörü açısından ihracatın son derece önemli bir rolü olduğunun bilincinde olup bu bölgelerde bulunan mevcut müşterilerimize müşteri memnuniyeti odaklı kalite anlayışı ile hizmet etmekte ve mevcut müşterilerimizin yanı sıra fuar, pazar araştırması ve müşteri ziyaretleri kanalıyla bu pazarlardaki ihracat oranımızı daha üst seviyelere çekmeyi hedeflemekteyiz.

 

ELCAB KABLO A.Ş OLARAK MÜŞTERİ ODAKLI BİR BAKIŞ AÇISIYLA KALİTELİ ÜRETİM, ZAMANINDA TESLİM, ÇALIŞANLARIMIZIN EĞİTİM SEVİYESİNİ YÜKSELTEREK SÜREKLİ İYİLEŞTİRME VE GELİŞİM İÇİNDE OLMAK TEMEL POLİTİKAMIZDIR.

 

Ar-Ge ve inovasyonun önemi her geçen gün artıyor. Sizin bu konuda çalışmalarınız var mı? Bu konuda neler yapıyorsunuz?

 

Ar-Ge yatırımlarının ürün kalitesinde artış yaratacağının ve ürün yapısının geliştirilmesi için ürüne katma değer katacağının bilincinde olan firmamız bu nedenle bu alanda daimi faaliyette bulunmakta, göstermiş olduğu etkin başarı ve performansı neticesinde global olarak rekabet eden, sanayinin ihtiyaçlarına ekonomik çözümler üreten, müşteri memnuniyeti odaklı kalite anlayışı ile ana sanayiciler için tercih edilen bir tedarikçi konumunda bulunmaktadır. Üretim süreçlerimizde modern test cihazları kullanılmakta olup ürünlerimiz üretim prosesinin her safhasında ve son kontrol aşamalarında test edilerek gerekli standartlar dâhilinde dokümantasyon ve raporlamaları yapılmaktadır

 

Sektörel olarak yaşadığınız sorunlar var mı? Bu sorunlara ne gibi çözüm önerileriniz olacak?

 

Türk kablo sektörünü üretim kapasite ve kalitesi ile satış pazarlama etkinliği açısından değerlendirdiğimizde maalesef ki sadece sektörel bazda değil genel anlamda çoğu firmanın üretim kapasitesini arttırırken maliyetleri en aza indirmek ve tedarik sürelerini yakalayabilmek için ürün kalitesinden feragat ettiğini veya kapasite arttırımına gidildiği halde atıl kapasite ile çalışıp bu durumun maliyete yansıması neticesinde haksız fiyat artışına oluşturduğunu görmekteyiz. Kar oranlarını yükseltmek için maalesef ki ürün kalitesinden ödün verilmekte ve bu durum da piyasalarda kalitesiz ürünlerin ortaya çıkmasıyla haksız rekabete ve Ar-Ge çalışmalarının göz ardı edilerek bir marka değeri yaratma hedefinden uzaklaşılmasına neden olmaktadır. Asıl olan yüksek kapasite ile kaliteli üretim yapıp uygun etkin ve verimli pazarlama stratejileriyle müşterilere zamanında hizmet verebilmektedir. Elcab Kablo olarak üretim faaliyetimize bu stratejilerin ışığında gerçekleştirmekteyiz. Bununla birlikte sektörün geleceği ile sorunlarını ele aldığımızda ise bir özeleştiri yaparak en temel sorunun ülkemizdeki kablo sektörünün çok sağlam temeller üzerine kurulmuş olmasına rağmen bugüne kadar dünyaca tanınmış bir marka değeri oluşturamaması olduğunu belirtmek isterim. Zira ülkemizde yaşanan denetimsizlik ve piyasalardaki fiyat odaklı yaklaşımın yaratmış olduğu algı nedeniyle üreticiler Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına önem vermemekte ve bu durum da maalesef ki bu sonucun oluşmasına neden olmaktadır. Bu sorunlara yönelik olarak alınabilecek en iyi çözüm yasal mevzuat düzenlemeleri, denetim ile ArGe ve inovasyon çalışmalarına yapılacak yatırımlar olacaktır.