ANASAYFA

Elcab Kablo Güney Afrika fabrikası Genel Müdürü Duncan Patterson ile röportaj

Elcab Cable and Profile (Pty) Ltd. adı altında Güney Afrika'nın KwaZulu-Natal eyaletinde bulunan Durban şehrinde kurduğu üretim tesisi ile ilk yurt dışı yalı n mını hayata geçiren Elcab Kablo, yurt içinde olduğu gün bu tesisi aracılığıyla yurt dışında da başarılı işlere imza atıyor. Elcab Cable & Profile (PTY) Ltd. Genel Müdürü Duncan Paterson ile Elcab markası, Güney Afrika'daki faaliyetleri ve önümüzdeki döneme yönelik beklentileri hakkında görüştük

 

Ürün çeşitleriniz konusunda bilgi verir misiniz?

 

1998 yılında İstanbul'da faaliyetine başlamış olan firmamız silikon kablo, cam elyaf kablo, silikon conta, silikon makaron, silikon profil, kablo grubu, sinyal lambası, fişli kablo ve PVC kablo gibi beyaz eşya üretiminde kullanılan çeşitli ürünlerin imalatını gerçekleştirmektedir. Kalite konusunda iddialı, fiyat konusunda ise rekabetçi olduğumuz ve bizi de bir adım öne çıkaran ürünlerimizi iki grupta değerlendirebiliriz. öncelikle si-likon kablo ve beyaz eşya sektöründe ihtisaslaşmaya önem verdiğimiz için çok özel silikon kabloların üretiminde son derece iddialı olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu, bizim üretici kimliğimizin en belirgin tarafını oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra Elcab Kablo denilince sadece kablo üretimi yapan bir firma izlenimi ortaya çıkabilir. Ancak firmamızın sadece kablo kimliği bulunmamaktadır. Diğer kimliğimizle silikon başla olmak üzere farklı kabloların gruplama üretimini yapmakla ve bu ürünleri beyaz eşya yan sanayine tedarik etmekteyiz. Kurulduğu günden bugüne daima ileriyi hedefleyen firmamız bu bağlamda onaylı tedarikçisi olduğu Arçeliğin Güney Afrika'da bulunan beyaz eşya üreticisi Defy Appliances Pty (Ltd.) firmasını Franke Holding AG şirketinden alarak bünyesine kalmasının ardından 2018 yılının nisan ayında Elcab Cable and Profile (Pty) Ltd. adı atında Güney Afrika'nın KwaZulu-Natal eyaletinde bulunan Durban şehrinde kurduğu üretim tesisi le ilk yurt dışı yatırımını hayata geçirmiş bulunmaktadır. 5500 metre-kare kapalı alan üzerine kurulu fabrikamızda Türkiye'deki fabrikamızda üretilen bütün ürünlerin tamamı üretmektedir Sadece Güney Afrika'da değil, aynı zamanda Sahra altı ülkelerinin tamamında silikon kablo üretimi yapan tek firma olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

 

Firmaniz ve ürünleriniz neden tercih ediliyor? Kalite ve hizmet standartınız nelerdir?

 

Genç ve dinamik yapımızla taleplere hızlı cevap veren, kaliteli üretim yapan bir firmayız. Karlı, kaliteli, güzel ve başarılı işlerin ortaya çıkartılabitnesi için şahsi fikrim sektörün, firma yapısı, background, makine parkuru gibi alanlarda kendini geliştirmiş güçlü firmaların önder-liğinde idame ellirimesidic Bunun lekeledi< zihniyetinde bi yaldaşım olmadığının altını çizip sektörün gelişimi ve sağlıklı bir şekilde yönetilmesi için bir gereklilik olduğunu özellikle belirtmek isterim. Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren Elcab Kablo olarak sektörün en hızlı büyüyen firmasıyız. Üretime başladığımız günden bugüne ettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek, teknolojik gelişmeleri takip edip uygulamak, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak ve müşterilerimize en uygun fiyat ile en kaliteli hizmeti sunmak temel politikamız olup kurumsal bir yapı altında oluşturduğumuz müşteri odaklı bu anlayış bize daha çok tercih edilse ve rakiplerimize karşı bir adım öne geçme avantajı sağlamaktadır.

 

Elcab Cable & Profile (PTY) Ltd. Genel Müdürü Duncan Paterson: "Sadece Güney Afrika'da değil, aynı zamanda Sahra altı ülkelerinin tamamında silikon kablo üretimi yapan tek firma olmanın gururunu yaşıyoruz.

 

 

Yılın ik dönemini firmanız açısından değerlendirirmisiniz? Pandemi sürecinin üretim ve satışınıza etkilerini söyler misiniz?

 

2018'de Güney Afrika'daki fabrikamı faaliyet geçirdiğimizde, kuruluşumuzun ilk yıllarında ürünlerimizi sadece 500.000 adetlik yıllık pişirici üretimi ile Güney Afrika'nın en büyük firması olan Defy Appliances Pty (Ltd.) firmasına tedarik edip sonraki aşamada hem ülkede bulunan diğer firmalara ürünlerimizi salıp hem de ihracat yapmayı hedellemiştik. Bugün iibanyle bu idealimizi yapmış olduğumuz makine yatırımlarının verdiği güç ile bünyemize kattığımız yeni müşteriler ve katmak üzere olduğumuz potansiyel yurtdışı alıcı firmalar ile gerçekleştirmeye başlamış bulunmaktayız. Başarılı geçen 2019 yılının ardından büyük bir umutla başladığımız 2020 yılının ilk döneminde, ülkede uygulanan tecrit nedeniyle ekonominin durması neticesinde üretim ve satışın gerçekleşmemesi sonucu finansal anlamda sadece firmama değil Güney Afrika genelindeki tüm sanayicileri olumsuz anlamda derinden etkilemiştir. Buna ek olarak salgın sonrası ekonomik görünüm, uygulanan kapanma ve kontrollerin ne kadar süreceği ve bu önlemlerin nasıl bir sertikte uygulanacağı, pandemi sonrasında ekonomik iyileşmenin şekli üzerindeki şüpheler nedeniyle birçok bekrsliği beraberinde getimek-tedir.

 

Dünya yeri normale başladı. Yeri normalde yuriçi ve yurtdişı satış beklentileriniz nelerdir? Temel yurtdışı pazar ve müşterilerinize ulaşabiliyor musunuz?

 

Güney Afrika'da ilk aşamada 21 gün. ardından 15 gün olmak üzere toplamda 36 gün uygulanan sokağa çıkma yasağının etkisiyle, belirlenen kilit sektörler dışında ekonomik faaliyetler tecrit süreci boyunca durmuş, bu gelişmeler ışığında ticaret hacminde düşüş yaşanmıştır 2010 Dünya Kupası sonrası birçok insanın tatil mekan' olan, 2012'de Masa Dağı'nın dünyanın 7 bankası içim girmesiyle turizmde zirve yapan, ekonanisian %451 nitrazin sektörünün oluşturduğu Güney Afrika Cumhuriyeti'nde temel ürün ve hizmet arzı dışında ekonomik faaliyetlerin sonlanması, mevcut ekonomik sorunların ağırlaşması gibi nedenlerden dolayı 2020 yılı için %2-%7 arasında küçükne tahmin edilmektedir. Bunun yanı sıra Güney Afrika ekono-misinin salgından bağ'ımsa krılganlığının da etkisiyle talep daralmas öngörülmektedir. Arz ve talep şokunun aynı anda yaşandığı, hiç tecrübe edilmemiş bir ter krizle karşı karşıya. Normalleşme süreci ile temel pazar ve müşterileri. mize şu an itibariyle ulaşabiliyoruz. Ancak global anlamda içinde olduğumuz belirsizlik atan nedeniyle şimdilik herhangi bir beklenti içine girip öngörü oluşturmayacak durumda olduğumuz görüşündeyin. 

 

Yılın son dönemi beklentilerinizi paylaşır mısınız?

 

Yeni tip coronavirus COVID-19'un yaratmış olduğu kriz ortamı nedeniyle maalesef ki tüketici talepleri yıl boyunca düşük kalacak, küresel ekonomik durgunluk, küçük ve orta ölçekli şirketleri çok daha derinden etkileyecek. Bunun yanı sıra piyasalarda bir bilinmezlik hakim olduğu ve virüsün yarattığı tedirginlik devam ettiği için içinde bulunduğumuz yılı, yaşanan belirsizlikler ve dalgalanmalar nedeniyle tüm sanayiciler ve üreticiler için bir kayıp yılı olarak değerlendirebiliriz. Bu nedenle beklentilerinize dair ikinci altı ay için net bir rakam ver-memiz pek mümkün olmamakla birlikte global olarak sağlıklı ve huzurlu eski günlerimize dönmeyi dilemekten başka bir temennimiz bulunmamaktadır şu aşamada.