ANASAYFA

Bütün Ürünlerimizi Güney Afrika’da kurduğumuz fabrikamızda da üretiyoruz

Türkiye’de ürettiğimiz Bütün Ürünleri Güney Afrika’da kurduğumuz fabrikamızda da üretiyoruz

Silikon kablo üretimi ve silikon başta olmak üzere farklı kabloların gruplama üretimi ile adından söz ettiren Elcab Kablo, Türkiye’deki başarılarını Güney Afrika’ya da taşıdı. Elcab Kablo Güney Afrika Fabrika Müdürü Sabahattin Yılmaz ile firmaları ve hedefleri hakkında konuştuk.

 

Ürünleriniz konusunda bilgi verir misiniz?

 

Elcab Kablo olarak 1998 yılından beri silikon kablo, cam elyaf kablo, silikon conta, silikon makaron, fişli kablo ve PVC kablo gibi beyaz eşya üretiminde kullanılan çeşitli ürünlerin imalatında faaliyet göstermekteyiz. Kalite konusunda iddialı, fiyat konusunda ise rekabetçi olduğumuz ve bizi de bir adım öne çıkaran ürünlerimizi iki grupta değerlendirebiliriz. Silikon kablo ve beyaz eşya sektöründe ihtisaslaşmaya çok önem verdik ve bu nedenle çok özel silikon kabloların üretiminde son derece iddialıyız. Bu bizim en belirgin kimliğimiz olmuştur. Elcab Kablo denilince sadece kablo üretimi yapan bir firma izlenimi ortaya çıkabilir. Ancak firmamızın sadece kablo kimliği bulunmamaktadır. Diğer kimliğimizle silikon başta olmak üzere farklı kabloların gruplama üretimini yapmakta ve bu ürünleri beyaz eşya yan sanayine tedarik etmekteyiz. Firmamız 7000 m² kapalı alanda kendi yerinde üretim yapan firmamız genç ve dinamik kadrosu ile daima ileriyi hedeflemektedir. Bu çerçevede 2005 yılında kalite yönetim sistemi ISOQUAR tarafından ISO 9001:2008, ISO 14001:2005 kalite ve REACH, ROSH, EAC, TÜV ile düzenli denetimlerin yapılması suretiyle VDE sertifikasıyla belgelendirilmiştir. Üretim kapasitesinin %40’ını ihraç eden Elcab Kablo bu anlamda standartlara uygun, müşterilerinin istek ve taleplerine dair sunduğu kaliteli ürün, uygun fiyat ve zamanında teslim avantajları ile kaliteden ödün vermeden faaliyetine devam etmektedir. Sektörünün en hızlı büyüyen firması olarak üretime başladığımız günden bugüne ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek en büyük hedefimizdir bu nedenle müşteri odaklı üretim anlayışımızla hem ihracat yaptığımız hem de iç piyasada hizmet verdiğimiz müşterilerimizin ihtiyaçlarını en iyi seviyede karşılayabilmek adına ürün çeşitliliğinde bulunmak üretim politikamızın temelini oluşturmaktadır.

 

Firmanız açısından 2018 yılının muhasebesini yapar mısınız?

 

Söz konusu yıl boyunca ülkemizde ve dış ülkelerde yaşanmış olan politik sorunlar, piyasalardaki istikrarsızlık ve kurlardaki dalgalanmalar nedeniyle olumlu anlamda önemli ve kayda değer bir gelişme gerçekleşmemiş olup sadece faaliyet gösterdiğimiz sektörde değil diğer tüm sektörlerde de firmaların büyüme ya da gelişme kaydetmeden, irtifa kaybetmeden aynı seviyede stabil bir şekilde mevcudiyetlerini idame ettikleri ya da bu yılı en az kayıp ile bitirmeye çalıştıkları görülmüştür. Bu soruyu son olarak firmamız adına değerlendirdiğimizde ise kurulduğu günden bugüne kaliteden ödün vermeden müşteri memnuniyeti odaklı faaliyet gerçekleştiren işletmemizin piyasa koşulları ne olursa olsun 2019 yılında da bu çizgide yoluna devam edip kaliteli ürün ve hizmeti daha ucuz maliyetle, hatasız ve zamanında, optimum kaynak ve avantajla müşterilerine temin edip çalışanlarının eğitim seviyesini arttırarak üretim prosesinde sürekli iyileştirme ve gelişim içinde olup, kurumsal yönetim anlayışı ile daha temkinli, yaptığı işlerde daha seçici ve karlılık konusunda daha hassas bir strateji içerisinde ilerlediğini söyleyebiliriz.

 

Silikon kablo ve beyaz eşya sektöründe ihtisaslaşmaya çok önem verdik ve bu nedenle çok özel silikon kabloların üretiminde son derece iddialıyız. Elcab Kablo denilince sadece kablo üretimi yapan bir firma izlenimi ortaya çıkabilir. Ancak firmamızın sadece kablo kimliği bulunmamaktadır. Diğer kimliğimizle silikon başta olmak üzere farklı kabloların gruplama üretimini yapmakta ve bu ürünleri beyaz eşya yan sanayine tedarik etmekteyiz. Pazar payımızı zaman zaman global ve ulusal alanda yaşanan değişimlere göre artı-eksi oranda değişiklikler arz etse de yüzdelik orana göre %60 iç piyasa ve %40 ihracat olarak değerlendirebiliriz

 

İç pazar satışlarınız ve ihracatınız hedefleriniz doğrultusunda gerçekleşti mi?

 

Elcab Kablo olarak satış faaliyetimizi kurmuş olduğumuz 2 ayrı profesyonel ekiple hem iç pazarda hem de dış piyasada sürdürmekteyiz. Pazar payımızı zaman zaman global ve ulusal alanda yaşanan değişimlere göre artı/eksi oranda değişiklikler arz etse de yüzdelik orana göre %60 iç piyasa ve %40 ihracat olarak değerlendirebiliriz. Geride bıraktığımız yıla ait satış verilerini değerlendirdiğimizde global anlamda yaşanan siyasi karmaşalar ile istikrarsız piyasa ortamının yaratmış olduğu güvensiz ticaret ve pazar koşulları ile ülkemizde ve dış ülkelerde yaşanmış olan politik sorunlar, piyasalardaki istikrarsızlık ve kurlardaki dalgalanmalar nedeniyle özellikle Euro-Dolar paritesindeki artış neticesinde piyasalarda ve satış rakamlarında ciddi oranda bir düşüş söz konusudur. Ancak firmamız adına özellikle yurtdışına yaptığımız satışlarımızı artırarak ve birkaç ülkeyi portföyümüze katarak ihracat hacmimizi genişlettiğimizi ve doğrudan üretici firmalarla ürün ve proje bazlı çalıştığımız için bu ihracat yapısını koruyup manipüle etme konusunda zorluk yaşamadığımızı söyleyebilirim. Ürünlerimizi dünyanın birçok ülkesine ihraç etmemizin yanı sıra ülkemiz adına büyük bir marka değeri oluşturmuş Arçelik’in de onaylı tedarikçisi konumundayız. Arçelik’in Güney Afrika’da bulunan beyaz eşya üreticisi Defy Appliances Pty (Ltd.) firmasını Franke Holding AG şirketinden alarak bünyesine katmasının ardından Güney Afrika’ya Türkiye’den yapılacak ithalatlarda bitmiş ürünlere/mamullere yönelik varış gümrüğünde uygulanan ’lik ithalat vergi uygulamasına karşılık hammadde ithalatında bu oranın uygulanmaması, ithalat vergisi alınmadan gümrük işlemlerinin tamamlanması doğrultusunda yapılan istişareler neticesinde bizlere, kendilerinin söz konusu ülkede gerçekleştirecekleri üretimleri esnasında oluşacak kablo gruplama ve fırın kapı contası ihtiyaçlarını zamanında ve düşük maliyetlerle karşılayabilmemiz adına Güney Afrika’da bir üretim tesisi kurmamızı önermiştir. Bu doğrultuda taraflar arasında gerçekleşen görüşmeler neticesinde gerekli protokoller hazırlanmış, izlenecek olan zaman çizelgesi hazırlanarak satış, alım ve gizlilik detaylarını içeren resmi sözleşme imzalanmak suretiyle ilk adım atılmış ve ardından 23.11.2017 tarihinde Elcab Cable and Profile (Pty) Ltd. adı altında firma tescili alınarak 2018 yılının Nisan ayında Güney Afrika’daki 5500 metrekare kapalı alan üzerine kurulu fabrikamızı faaliyete geçirip Türkiye’deki fabrikamızda ürettiğimiz bütün ürünleri orda da üretmeye başlamış bulunmaktayız.

 

2018 yılında sektörünüzde yaşanan temel sorunlar nelerdir?

 

2018 yılını sektörel anlamda değerlendirdiğimizde global anlamda ekonomik büyüme ve dünya ticaret hacminde yavaşlama yaşandığı, faiz artışları ve doğrudan sermaye yatırım girişlerinin zayıflaması nedeniyle de ticari risklerin arttığını söyleyebiliriz. Genel bir değerlendirme yaptığımızda ise global anlamda yaşanan siyasi karmaşalar ile istikrarsız piyasa ortamının yaratmış olduğu güvensiz ticaret ve pazar koşulları nedeniyle geride bıraktığımız yılın sadece kendi sektörümüz için değil tüm sektör ve firmalar adına iyi geçmediğini söyleyebiliriz. 2019 yılı yol haritanızı belirlediniz mi? Hedef ve projelerinizi paylaşır mısınız? Kurulduğu günden bugüne kaliteden ödün vermeden müşteri memnuniyeti odaklı faaliyet gerçekleştiren firmamız 2019 yılında da bu çizgide yoluna devam edip kaliteli ürün ve hizmeti daha ucuz maliyetle, hatasız ve zamanında optimum kaynak ve avantajla müşterilerine temin edip çalışanlarının eğitim seviyesini arttırarak üretim prosesinde sürekli iyileştirme ve gelişim içinde olacaktır. Elcab Kablo olarak önümüzdeki dönemlerde kurumsal yönetim anlayışımız ile daha temkinli, yaptığı işlerde daha seçici ve karlılık konusunda daha hassas olup bu doğrultuda bir strateji içerisinde olacağımızı söyleyebiliriz. Temel ihracat pazarlarımızın ihtiyaç ve taleplerini uygun fiyat, kalite ve zamanında teslim gibi müşteri memnuniyetine dayalı bir politika ile karşılamakta ve söz konusu pazarlarda satış ağımızı arttırmak için fuar katılımları, daimi müşteri ziyaretler ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktayız ve bulunacağız.